Vlasnik nikšićke Željezare, Montenegro Specility Steels MNSS je na oglasnoj tabli upravne zgrade postavio saopštenje o novoj sistematizaciji po kojoj se broj zaposlenih drastično smanjuje sa sadašnjih 1.400 na 600 radnika. Iz uprave kompanije je saopšteno da će otpremnine za višak zaposlenih iznositi između 8.000 i 24.000 eura, zavisno od dužine radnog staža, a u taj program uključene su sve njihove obaveze prema radnicima. Osam hiljada eura otpremnine platiće Željezara, a ostatak Vlada Crne Gore. Ovaj program nudi se i invalidima rada, kao i onima koji su tokom 2010. godine imali više od 400 sati bolovanja. Ponuđena otpremnina za invalide rada iznosi između 9.600 i 24.000 eura. U vrhu fabrike očekuju da program motiviše one radnike koji ostanu u pogonima Železare, a prijavljivanje zaposlenih za odlazak biće otvoreno od 1. do 28. februara, dok bi im pare od otpremnine bile isplaćene između 1. i 7. aprila.
Vlasnik nikšićke Željezare, Montenegro Specility Steels MNSS je na oglasnoj tabli upravne zgrade postavio saopštenje o novoj sistematizaciji po kojoj se broj zaposlenih drastično smanjuje sa sadašnjih 1.400 na 600 radnika.
Iz uprave kompanije je saopšteno da će otpremnine za višak zaposlenih iznositi između 8.000 i 24.000 eura, zavisno od dužine radnog staža, dodajući da su u taj program uključene sve njihove obaveze prema radnicima.
Navodi se da će osam hiljada eura otpremnine platiti Željezara, a ostatak Vlada Crne Gore. Ovaj program nudi se i invalidima rada, kao i onima koji su tokom 2010. godine imali više od 400 sati bolovanja. Ponuđena otpremnina za invalide rada iznosi između 9.600 i 24.000 eura.
U vrhu fabrike očekuju da program motiviše one radnike koji ostanu u pogonima Železare, a prijavljivanje zaposlenih za odlazak biće otvoreno od 1. do 28. februara, dok bi im pare od otpremnine bile isplaćene između 1. i 7. aprila.
Stav sindikata Železare o broju zaposlenih u suprotnosti je sa onim što je ponudila uprava, što je novinarima potvrdio i predsjednik Janko Vučinić.
"Poznat je naš stav o tom pitanju. Po nama, smanjenje broja zaposlenih može se sprovesti jedino na principu dobrovoljnosti“, rekao je Vučinić.
Radnici Željezare još nijesu primili novembarsku platu, a od novog premijera Igora Lukšića očekuju da im pomogne u rješavanju agonije koja dugo potresa najveći nikšićki kolektiv.
U međuvremenu je lansirana vijest o angažovanju u fabrici turske kompanije „CVS Makine“, sa kojom su željezarci 2009. godine potpisali ugovor o isporuci 25 miliona eura vrijedne opreme, kojom bi se poboljšao kvalitet čelika, u okviru druge faze investicija.
Turci upozoravaju da u slučaju da ne bude završena druga faza investicija u nikšićkoj fabrici, onda ona neće moći da postigne nivo kvaliteta koji se na tržištu zahtijeva.